DoğanIn Devlerİnİn İçİnde

Bu ödüllü vahşi yaşam dizisi bizlere dünyanın en büyük hayvanlarının evrimine ilişkin bilgiler veriyor, vücutlarının içinin dışının nasıl çalıştığını anlatıyor ve bu muhteşem yaratıkların binlerce yılda içinde yaşadıkları ortamlara nasıl adapte olduklarını gösteriyor. Uzmanlardan oluşan ekip, tehlikeli predatörleri, benzersiz otoburları ve boyu 19 metreden uzun olan 55 tonluk ispermeçet balinası gibi deniz canavarlarını inceliyorlar.
keşfet

Dişler

İspermeçet balinalarının her bir dar alt çenede 20 ila 26 dişleri bulunur ve bu dişlerin dişetini yarıp çıkmaları ergenlik döneminde gerçekleştir. Dişlerin her biri 900 gr civarındadır. Üst çenedeki dişler ise çoğunlukla dişetinin altında kalır. İspermeçet balinaları avlarını bütün olarak yuttuklarından, dişler beslenme için gerekli değildir. Hatta hiç dişleri olmayan sağlıklı ispermeçet balinaları da mevcuttur.

Yüzgeçler

İspermeçet balinası suyun yüzeyinde saatte 5-15 km hızla sakin sakin yüzer. Fakat tehlikeyi sezince bir saat kadar süreyle saatte 34-43 km olacak şekilde, çok daha hızlı da yüzebilir. İspermeçet balinalarının yüzmelerine yardımcı olan, suda yönlerini belirlemek üzere kullandıkları 1,5 m uzunluğunda, 1 m eninde kürek şeklinde yüzgeçleri ve ileri gitmelerine yardımcı olan kuyrukları vardır.

Bağırsak sistemi

İspermeçet balinaları günde yaklaşık 1 ton civarında olacak şekilde binlerce kilo balık ve kalamar yerler. Bunu mümkün kılan da iç organlarının benzersiz yapısıdır. Balinanın midesi 500 litreye kadar sıvı alabilmekte, bağırsakları 160 metre uzunluğuna ulaşmaktadır!

keşfet
 • Sonraki bölüm

  Büyük Beyaz Köpekbalığı Bölümü

  “Büyük Beyaz Köpekbalığı” bölümünde, uzmanlar plaj koruma ağına takılan 900 kg’lık büyük beyaz köpekbalığını parçalayıp incelemek için Güney Afrika’ya seyahat ediyorlar.

 • Sonraki bölüm

  Burma Pitonu Bölümü

  “Canavar Piton” bölümünde, uzmanlardan oluşan ekip iki pitonu parçalayarak şu soruya yanıt arıyorlar: Güneydoğu Asya’ya özgü yılanlar Amerika’nın Everglades kentinde nasıl ortaya çıkıp çoğalıyorlar?

 • Sonraki bölüm

  Dev Kalamar Bölümü

  Varlığı 19ncu yüzyılda resmi kayıtlara geçmeden önce efsanelere konu olan dev kalamar, “Dev Kalamar” bölümündeki diseksiyonun konusu.

 • Sonraki bölüm

  Aslan ve Kaplan Bölümü

  “Büyük Kediler” bölümünde uzmanlar bir aslanı ve bir kaplanı parçalayarak, kedigillerin bu iki kudretli üyesinin derilerinin altında ne kadar benzer olduklarını araştırıyorlar.

 • Sonraki bölüm

  Kutup Ayısı Bölümü

  “Kutup Ayısı” bölümünde, ikonik kutup ayısının gövdesine göz atan Eskimo avcıları, bilim insanlarını ve diseksiyon ekibini izliyoruz. Bu hayvan hızla değişen bir ortamda yaşayabilecek kadar süratli adaptasyon sağlayabilir mi?

 • Sonraki bölüm

  Hecin Devesi Bölümü

  “Deve” bölümünde ekibimiz, devenin hörgücündeki sırrı ortaya çıkarıyor ve elastik bacakları ve esnek dudaklarının son derece kuru ve zorlu bir ortamda yaşayabilmesini nasıl sağladığını araştırıyor.

 • Sonraki bölüm

  Tepeli Devekuşu Bölümü

  “Dinozor Kuşu” bölümünde, Avustralya'nın yağmur ormanlarında yaşayan, dehşet verici nama sahip dev bir kuş olan tepeli devekuşunu inceliyoruz. Ekip, diseksiyon yaparak bu kuşun derin çınlama şeklindeki çiftleşme çağrısını nasıl yaptığını araştırıyor.

 • Sonraki bölüm

  Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası Bölümü

  “Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası” bölümünde, deri sırtlı deniz kaplumbağasının ölümcül denizanasını nasıl hazmettiğini ve kafasının içinde ne olduğunu görmek için ekibi bu olağanüstü hayvanın diseksiyonunu yaparken izliyoruz.

 • Sonraki bölüm

  Safkan Yarış Atı Bölümü

  “Yarış Atı” bölümünde, olağanüstü bir hıza ve dayanıklılığa sahip bir hayvan olan koşu atını izliyoruz. Bu hayvanların, anatomileri sayesinde gezegendeki en muhteşem atletlerden biri olduğunu bu bölümün diseksiyonunda öğreniyoruz.

 • Sonraki bölüm

  Güney Afrika Babunu Bölümü

  “Kırmızı Babun” bölümünde ekip Güney Afrika'da büyük bir erkek babunu parçalara ayırıyor ve insanlarla babunların anatomilerinin gerçekte ne kadar benzer olduğunu görüyoruz.

 • Sonraki bölüm

  Suaygırı Bölümü

  “Suaygırı” bölümünün tüyler ürpertici diseksiyonunda ekibi ne derece obur bir beslenme makinası olduğunu anlamak üzere bir Zambiya suaygırının bağırsaklarına ve midesine dalarken izliyoruz.

 • Sonraki bölüm

  Büyük Kızıl Kanguru Bölümü

  “Kanguru” bölümünde ekip, Avustralya'nın en ikonik hayvanı olan kangurunun diseksiyonu için bu ülkeye seyahat ediyor ve kanguruların üreme organları hakkında bazı son derece etkileyici bilgilere ulaşıyor.

 • Sonraki bölüm

  Borneo Ormanı Bölümü

  “Orman” bölümünde, en zorlu görevlerini gerçekleştirecek olan ekiple birlikteyiz: ormanın ekosisteminin diseksiyonu. Şelalelerin yukarıya doğru akışını ve parazitlerin ormanın dengesindeki kilit görevlerini keşfediyoruz.

 • Sonraki bölüm

  İspermeçet Balinası Bölümü

  “İspermeçet Balinası” bölümünde, gezegenin en olağanüstü canlılarından biri olan ispermecet balinasının gövdesinin diseksiyonu için ekibe greyderler, kamyonlar ve gönülsüz bir yerli ağaç uzmanı katılıyor.